Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Başbuğı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Asalet Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak tekrar aynı kurumun Dış İlişkiler Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden izinli olmuşdolaşma. Akabinde 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Katkısızlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Henüz sonra öğretim görevlisi olarak bilimsel niteliği olan meslekına kellelamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 senelerı arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı arasında da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuşdolaşma. Üniversitelerarası Asamble Tıp ve Esenlik Bilimleri Terbiye Konseyi Kafakanlığı, UMEMPS (Midi Maşrık ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) başkanlık ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı arasında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Astronomi Üyeliği ve Başbuğ Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı arasında YÖK üyeliği görevinde bulunmuşdolaşma. 1987 yılından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Idare Kurulunda vazife almaktadır. Kafakanlığını da yapmış evetğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde halen Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri spesiyalistından biri olarak onaylama edilmektedir. 2019 yılında dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin iştirakıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “ileri dönem kellekanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda bakım ettiği iki senenin sonunda 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA kellekanlığı görevini Kul’li Prof. ErrolAlden’dan çalışarak dönme almıştır. Hatta Asalet Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Kafakanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak vazife yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir