Hava Durumu Tahminlerinde Kullanılan Modeller Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, ekseriyetle meteoroloji istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar ivintiı ve tarafü, nem tartıı, hava yuvarı basıncı, yağış cirimı ve türü kabil çeşitli hava koşullarını ölçmek dâhilin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseriyetle manuel veya kendiliğinden yöntemlerle binalır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseriyetle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre hararet, nem ve rüzgar ivintiı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belli başlı aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz çabukdır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlayarak, hava tahminleri ve ülke değmeseleikliği çhileışmaları kabil birbir hayli alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, tabii facia uyarıları ve vesair meteorolojik bilgilerin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Hava bilgisi, hava ve ülke vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabil konularla ilgilenen bir fen dalıdır. Bu alanda faaliyet gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birbir hayli ülkede meteorolojik hizmetler, milli defans bakanlıkları veya çsafha bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve vesair kaynaklara muvasala sağlayarak, hava tahminleri, ülke modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Dünya Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler tesisu aracılığıyla teşhisnmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri koordine kılmak, hava durumu ve ülke verilerinin standartlaştırılmasını tedarik etmek ve ülke değmeseleikliği ile ait tetkikatı özendirme kılmak kabil görevleri alegori getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir